Семінар “Чи можна уникнути мовних конфліктів? Політика щодо меншин і права меншин в Україні, Республіці Молдова та Грузії”

Протягом 3-10 вересня 2017 року у рамках Програми DAAD Ost-West-Dialog відбудеться семінар “Чи можна уникнути мовних конфліктів? Політика щодо меншин і права меншин в Україні, Республіці Молдова та Грузії”. Організаторами заходу є Молдова-Інститут Лейпциг, Факультет історії та філософії Державного університету Молдови (USM) та Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича.

Проект розрахований, перш за все, на німецьких, молдовських, грузинських та українських студентів, аспірантів і молодих вчених гуманітарних та соціальних дисциплін (історія, політологія, соціологія, етнологія, філологія та культурологія) та журналістики, які у своїй науковій та професійній діяльності займаються аналізом політики щодо меншин, а також територіальних та етнічних конфліктів, і розбіжностей, обумовлених культурними відмінностями, та студентів юридичних факультетів як майбутніх фахівців у галузі міжнародного права.

Проект ставить за мету розглянути політику щодо меншин та прав меншин у трьох державах. Учасники з Німеччини, Республіки Молдова, України та Грузії отримають можливість в теорії і на практиці подискутувати один з одним на цю тему. В рамках семиденного семінару будуть розглянуті мовні конфлікти в усіх трьох державах. Основною метою цього проекту є також сприяння обміну ідеями між студентами з Німеччини, України, автономної області Гагаузія / Республіки Молдова та Грузії. Семінар відбудеться у Комраті, Кишиневі та Чернівцях і має сприяти налагодженню зв’язків між студентами та науковцями з названих країн. Наш проект інтенсивно розглядає індивідуальні дії викладачів та студентів у мовному плані, те, як вони позиціонують себе стосовно політики щодо меншин і яким чином вони можуть зробити свій внесок у запобігання конфліктів. У рамках семінару буде проведено аналіз того, які мови використовують студенти, і ситуацій, в яких виникають мовні конфлікти.

У рамках проекту в першу чергу будуть розглядатися такі питання:

• ƒ Як виглядає політика щодо меншин з української, молдовської, грузинської та російської перспективи?
  • ƒ Яке значення має державна мова для алофонних меншин?
  • ƒ Які функції виконує російська мова у повсякденному житті, освіті та науці?
  • ƒ Як задовольняються відповідні мовні потреби меншин?
  • ƒ У чому полягають потенційні конфлікти? Чи можливо уникнути конфліктів на мовному ґрунті?
  • ƒ Яким чином забезпечити ефективний захист меншин?
  • ƒ Як журналісти представляють етнічні меншини в ЗМІ?

Проект фінансується DAAD. З цих коштів Молдова-Інститут Лейпциг покриває витрати на програму, проживання, харчування та транспортні витрати.

Заявка повинна містити такі документи:

• ƒ Резюме без пропусків у табличній формі
  • ƒ Мотиваційний лист (1 сторінка)
  • ƒ Довідка або сертифікат про володіння мовами

Заявки надсилати на адресу: moldova@uni_leipzig.de

Кінцевий термін подання заявок – 31 травня 2017 року.