Огляд семінару

19-26 жовтня в рамках німецько-українського проекту «Громадські медіа для політичного та міжкультурного діалогу» делегація українських журналістів відвідала Німеччину.

web-IMG_1101
Команду розділили на дві групи. Та, до якої належала я, працювала на базі громадського телеканалу «OK-TV Ludwigshafen» у Людвігсхафені-на-Рейні, але цим містом наше знайомство з Німеччиною не обмежилося. За єдиний тиждень перебування тут ми побували у Мюнстері, де, власне, й зупинилася перша група, Мангеймі, Вісбадені, Шпайєрі, Гейдельберзі та Хамбасі.

Вже наступного по приїзду дня наша група відвідала приватну радіостанцію RPR1, де ближче познайомилася зі стандартами німецької журналістики та особливостями медійної сфери в Німеччині. Інформацію збирала Ганна Ренська, аспірантка Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Особливо цікавилися українці тим, як в німецьких ЗМІ діє цензура, на що вона зорієнтована, а також тим, чи існує в Німеччині поняття «джинси» – проплачених кимось «однобоких», незбалансованих матеріалів. Як відомо, українські медіа страждають від цієї хвороби. А от німецький ЗМІ, впійманий на подібному, як виявилось, негайно позбавляється ліцензії. І прецеденти дійсно були.

web-IMG_1182

Вранці в середу ми занурились у філософію Ернста Блоха в Ernst Bloch Zentrum – культурно-музейному комплексі імені видатного німецького мислителя. Тут камеру перебрав до своїх рук студент магістратури Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка Денис Кривопалий. Окрім мультимедійної інформаційної системи, якою може скористатися кожен відвідувач, та потужного архіву, Ernst Bloch Zentrum може також пишатися проектами, що проводить сумісно з громадським телеканалом «OK-TV Ludwigshafen»: зустрічами з політиками, науковцями, громадськими діячами, видатними постатями сучасності. Як зазначив один із засновників проекту «Громадські медіа для політичного та міжкультурного діалогу» Вольфганг Рессманн, для нього цей центр є «прикладом реалізації свободи слова в цьому місті, в цьому регіоні та в Німеччині загалом».

web-IMG_1347

Після обіду українці познайомилися з фотографом Луїджі Тоскано, автором фотоінсталяції «Неможливо забути» («Gegen das Vergessen»), присвяченої жертвам Голокосту. Задля реалізації проекту він побував у багатьох країнах, в тому числі й Україні, розшукуючи цих людей. Зустріч фільмувала я, Анастасія Руссу, студентка Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Наприкінці фотограф подарував представникам Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка фотокнигу проекту, а також обмовився про майбутні плани приїхати з цим проектом до України. Зі свого боку, делегація запропонувала йому привезти свою фотоінсталяцію саме до Інституту журналістики.

web-IMG_1368

Четвер розпочався візитом до «колиски німецької демократії» – Хамбахського замку (Hambacher Schloss). Замок, побудований ще в XI ст., зазнав сильних змін за час свого існування. Тим не менш, демократія в Німеччині таки була збудована, хоча й зазнавала сильних утисків з боку панівної верхівки. В наших реаліях питання побудови демократичного суспільства та демократичної журналістики зокрема є надзвичайно актуальними для України. Тому певною мірою символічним стало те, що зйомки тут вела людина, родом з окупованого сьогодні Донбасу, – Альона Мержевська з м. Волноваха, редактор газети «Наше слово».

web-IMG_1449

Останнім до рук камеру взяв викладач Інституту журналістики Євген Цимбаленко, якому випала честь збирати інформацію про місто Шпайєр – місто грандіозного католицького собору Speyerer Dom, де поховані десять німецьких королів і зберігаються давньоримські саркофаги, та вражаючого технологічного музею авіації та космобудування.

web-IMG_1531

Ранок п’ятниці українська делегація провела на прес-конференції, де разом з медіаекспертом Вольфгангом Рессманном, тренером Софією Самойловою та керівником групи, викладачем Інституту журналістики Віталієм Корнєєвим розповіли німецьким колегам про методи й засоби реалізації проекту «Громадські медіа для політичного та міжкультурного діалогу», обговорили проблеми української журналістики та способи їх розв’язання, зокрема, з використанням набутих в Німеччині нових знань і вмінь.

web-IMG_1681

Наступний день розпочався з підготовки телестудії до запису програми. Учасники проекту встановлювали камери, налаштовували світло й звук, виставляли картинку. Врешті-решт було записано програму, де Вольфганг Рессманн та Віталій Корнєєв розглянули попередні результати семінару, обговорили можливості для подальшої співпраці та методи їх реалізації. Програму було повністю проведено учасниками семінару: Денис Кривопалий, Альона Мержевська та Євген Цимбаленко працювали з камерами, Анастасія Руссу виконувала обов’язки режисера звуку, а Ганна Ренська зайняла місце режисера ефіру.

web-IMG_1782

Увесь «вільний» час було присвячено нарізці й монтажу, і вже в неділю кожен з учасників презентував готовий відеоматеріал.

web-IMG_1839

За підсумками семінару учасників нагородили іменними сертифікатами про здобуття навичок відеооператора, фоторепортера, відеорежисера та присвоїли їм кваліфікації медіатренерів. Наприкінці листопада в Києві відбудеться заключний етап проекту, де учасники попередніх етапів будуть готувати своїх нових колег, вчитимуть їх та ділитимуться досвідом.


 

19 червня 2015 року розпочався українсько-німецький семінар «Громадські медіа для міжкультурного та політичного діалогу». Огранізаторами заходу виступили:

 • Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Інститут журналістики (Україна)
 • «Форум українських журналістів» (Україна)
 • Асоціація «Bürgerhaus Bennohaus (AK-Ost)» у взаємодії з «Offenen Kanal TV-Ludwigshaften» (Німеччина)
 • «Bundesverband der Bürger und Ausbildungsmedien (BVBAM) (Німеччина)
 • Асоціація «European Youth4media Network» (Німеччина)
 • НСЖУ та МЗС ФРН

Під час відкриття семінару виступили:

 • Володимир Данилюк («Форум українських журналістів», м. Луцьк)
 • Віталій Корнєєв (Інститут журналістики КНУ, м. Київ)
 • др. Іоахім Мусхольт («Bürgerhaus Bennohaus (AK-Ost)», м. Мюнстер)
 • Вольфганг Рессман («Offenen Kanal TV-Ludwigshaften», м. Людвішафен)
 • Павел Боболовіч (Агенція «Wnet», м. Варшава)
 • Олександр Бухтатий (Адміністрація Президента України, м. Київ)

Відеосюжет з відкриття можна переглянутиза цим посиланням «Розвиток українських медіа: досвід Німечиини»

Планарне засідання Прогулянка Києвом

Семінар триватиме з червня до грудня 2015 року в Україні та Німеччині і передбачає проведення німецькими фахівцями циклу лекцій та практичних занять, обміну досвідом зі студентами, молодими журналістами, громадськими діячами та науковцями з України і відбуватиметься в три етапи. Всього в проекті на різних етапах візьмуть учать 15 фахівців і 50 учасників.

Ціль проекту – сприяти обміну досвідом та розвитку спільних проектів між інституціями громадянського суспільства, медіа та громадянами, налагодження контактів та реалізація можливостей отримати практичний досвід у закордонних редакціях, поділитися німецькими стандартами журналістики, виробити критерії, якими в подальшому можуть керуватися представники українських медіа у своїй практичній роботі з розбудови демократичного суспільства та правової держави.


banner